Az agy és az ILF neurofeedback tréning kapcsolata (Othmer módszer)
Az agy nem más, mint egy adatfeldolgozó szerkezet, amely elsődleges feladata, hogy a környezeti hatásokra optimálisan reagáljon. Sok információ egyidejű feldolgozására van kitalálva. Ezt normál esetben egy épen működő önszabályozó mechanizmus végzi. Vannak olyan állapotok, melyekben az agy nem képes a megfelelő önszabályozásra. Az ILF neurofeedback tréning az agy rugalmasságát, alkalmazkodó képességét használja ki, és a tréningek segítségével az agy visszanyerheti optimális állapotát.
„Ha egy embernek magas az izgalmi szintje, problémája lesz a lenyugvással és az elalvással. Ha egy embernek alacsony az arousal szintje, problémája lesz a felébredéssel, és motiválatlan lesz.
Az agy elvesztheti a kontrollt és például migrén, pánikroham, vagy epilepsziás roham tüneteit mutathatja. A neurofeedback sokféle embernek használhat: különböző korosztályoknak, a nagyon fiatal gyermektől a felnőtteken át az idősekig, vagy súlyos zavarokkal küzdőknek, egészen azokig az emberekig, akik egész jól működnek, de a teljesítményüket szeretnék javítani.”
A videó lejátszása közben a magyar feliratot a „beállítások/feliratok”-nál állíthatja be.
Az ILF neurofeedback tréning segítségével a kliens tudat alatt optimalizálni tudja idegrendszere reakcióit, és az optimális állapotot fenntartja a hétköznapi élethelyzetekben is. Ez nagy segítség abban, hogy a környezet negatív hatásait jól tudja kezelni és ne okozzon számára újabb idegrendszeri sérüléseket. A tünetek néhány ülés után javulhatnak, vagy akár el is tűnhetnek, de a tartós hatás fenntartásáért szükség van egy hosszabb ciklusra, ami fixálja a kiegyensúlyozott idegállapotot. A cél, hogy a kliens nyugodt és éber legyen. Az ILF neurofeedback nem az agyhullámokról állít fel diagnózist, hanem a tünetekre és azok változásaira épít. A tüneteket kategóriákba sorolva értelmezi. A kategorizált tünetek alapján meghatározzuk azokat a pontokat, ahová felhelyezzük az elektródákat és a kezdő frekvenciát, melyet a tréningek során a visszajelzések alapján módosítunk, míg el nem érünk ahhoz, ami az egyén számára a nyugodt és éber idegállapotot eredményezi. Ez egyénenként különböző.
Az ILF neurofeedback rendszer működése
Az EEG-jeleket az elektródák segítségével továbbítjuk az erősítő-készülékbe. Az elektródákat csak mérésre használjuk. Az erősítő a számítógépnek adja át a jeleket, ahol a szoftver szűri és feldolgozza azokat, majd vizuális visszajelzést küld a monitorra, a kliensnek. Ez a feedback.
![TündérVár ILF Neurofeedback tréning a második helyszínen 02 ILF Neurofeedback ülés a második tréninghelyszínen](https://tundervar-neurofeedback.hu/wp-content/uploads/2023/06/TunderVar-ILF-Neurofeedback-trening-a-masodik-helyszinen-02-1-600x800.jpg)
A tréning menete
Az első találkozás alkalmával megbeszéljük, hogy milyen problémával érkezett hozzánk. A tünetek alapján meghatározzuk, hogy a tréninggel mit tudunk elérni, előreláthatólag mennyi ülésre lesz szükség, és ezalatt milyen javulás várható. Meghatározzuk az elektródák felhelyezésének helyét . Miután kényelmesen elhelyezkedett egy fotelban, a fejére helyezzük az elektródákat, hogy az agyhullámokat mérni tudjuk. Semmi sem megy az agy irányába, pusztán mérjük az agyi aktivitást. Ezeket az agyhullámokat használjuk a videójáték, vagy egy tetszőleges film „irányítására”. Az agynak adott visszajelzés effektekkel történik (pl. kép összeszűkülése, kitágulása), a film maga csak eszközként szolgál ehhez. A visszajelzés tudatalatti tanulási folyamatot eredményez, amely során az agy megtanulja a jobb működést. Tehát ezeket a képességeket az agy megtanulja, és ha már megtanulta, alkalmazza is. Minden nap használja, hogy el ne felejtse. Az ülések során megbeszéljük a tünetekkel kapcsolatos változásokat, maga a tréning általában 40 perc. Minden kliens máshogy reagál, de általánosságban elmondható, hogy 30 alkalmas blokkokban gondolkodunk. Ennyi alkalom után érdemes újra átbeszélni a tünetek alakulását, megtervezni a folytatást, illetve nagyjából ebben az időben lehet elengedni az idegrendszert pihenni, ami szintén segítheti a beépülést.
„Már szinte azonnal látunk változást a neurofeedback használatánál. Néhány ülés alatt rá tudjuk bírni az agyat más működési stílus alkalmazására, amelyet aztán fenn is tart, és a személy választhat, és elmondhatja: „Jé, nem kell örökké szorongva élnem!” Dönthetek úgy, hogy nyugodtabban élek. Gyakorlatilag minden, amit az agyunk irányít, elérhetővé válik. Hasznos a sportolóknak, akik a versenyen csúcsteljesítményt nyújtanak, vállalati vezetőknek és a stresszes háziasszonyoknak. Általánosságban hasznos és jótékony, ha az agynak jobb működést tanítunk.”
Tünetcsoportok
szorongás
depresszió
alvászavar
figyelemzavar
túlpörgés
ADHD (hiperaktivitás-figyelemzavar)
tanulási zavar
fájdalom (pl. migrén, fejfájás)
étvágy- és evési zavarok (pl. anorexia, bulimia)
kötődés- és személyiségzavar
traumák okozta idegrendszeri sérülések
demenciális folyamatok lassítására
Az ILF neurofeedback tréning egy kiegészítő eljárás, nem helyettesíti a pszichológusi, pszichiáteri megsegítést.
Csúcsteljesítmény elérése
Az ILF neurofeedback tréninget az egyébként egészséges idegrendszer még hatékonyabb
kihasználására is használhatjuk. Ezt hívjuk csúcsteljesítménynek, amikor például egy élsportolónak
a megfelelő pillanatban kell a legnyugodtabbnak és legéberebbnek lennie, hogy a maximális
teljesítményt tudja nyújtani.
Segítség lehet például
felvételi- és vizsga- szituációkban gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt
sportolóknál
művészeknél
menedzsereknél
stresszes, teljesítmény-orientált munkakörökben