Gyerekbarát, fájdalommentes, gyógyszer nélküli módszer. Cél, hogy a gyermek nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá váljon, a környezeti hatásokat jobban kezelje, és megszabaduljon a tünetektől, melyeket az agy egyes területeinek zavara produkál.
Azoknak a gyerekeknek tud a leghatékonyabban segítséget nyújtani a tréning, akik olyan mértékben szoronganak, izgulnak, hogy az már negatívan befolyásolja a hétköznapi tevékenységüket, teljesítményüket, kommunikációjukat a környezettel, vagy ahol jellemző a túlzott impulzív viselkedés, esetleg a koncentráció hiánya. A tréning célja, hogy a gyermek nyugodt és koncentrált legyen, később pedig a hétköznapi életben is ezzel az optimális idegrendszeri működéssel reagálja le a környezeti hatásokat.
A szervezet aktivációs szintje az arousal szint. A viselkedés szerveződéséért és a teljesítmény hatékonyságáért felelős. A szoftver segítségével, erre az arousal szintre vagyunk hatással, amikor a frekvenciát állítjuk annak érdekében, hogy a tréningen résztvevő nyugodt és éber legyen. Ha egy gyermeknek alacsony az arousal szintje, álmossá, motiválatlanná, túlérzékennyé válhat, koncentrációja csökkenhet, viszont ha túl magas, akkor viselkedése szervezetlenné válhat, figyelme szétszórt lehet, teljesítménye csökken, impulzív lehet és előfordulhatnak felcsattanások, dühkitörések, érzelmi túlreakciók.
Általában ahol idegrendszeri negatív tünetek vannak, ott az arousal szint nem az optimális helyen működik. Ennek oka lehet az idegrendszer érzékenysége, vagy külső negatív környezeti hatások pl.: traumák, váltás ismertből az ismeretlen helyzetbe, pedagógus váltás, vagy a mai világra nagyon jellemző stresszhatás, túlterheltség, digitális eszközök túlzott használata.
Hatásos a módszer továbbá gyerekeknek az alvásproblémákra, feszültségre, indokolatlan félelemre, stresszre, feszültségből kialakult tikkre, fejfájásra, hangulatingadozásra és minden olyan negatív tünetre, ami idegrendszeri eredetű.
Csúcsteljesítmény elérésére is hatékony a tréning, pl. vizsgahelyzetekben, felvételiknél, vagy sportolóknál, hogy az adott pillanatban tudják a legjobbat kihozni magukból.
Tünetek, amelyek segítenek felismerni az idegrendszer problémáit:
szorongás
stressz
figyelemzavar
hiperaktivitás
tanulási zavar
alvásproblémák
fejfájás
figyelemzavar és hiperaktivitás (ADHD)
dühroham
evési zavarok
ágyba vizelés
Amihez hozzásegít az ILF neurofeedback tréning:
nyugodt idegállapot
szorongás csökkentése
a koncentrált figyelem elérése
már kialakult rossz idegrendszeri reakciók visszafordítása
traumák feldolgozása
teljesítmény fokozása