ILF Neurofeedback Szorongásra

Szorongás

  • traumatikus élmények

  • túl sok inger, elvárás

  • a biztos ismertből a bizonytalan ismeretlenbe

  • indokolatlan félelemérzet

A gyakorlatban sok élethelyzetben szoronghatunk.

Gyerekeknél előfordulhat, hogy magasabb az elvárás, mint amit az idegrendszere az adott életkorban kezelni tud, akár a család részéről, akár az iskolai feladatokban. Megviselheti őket az óvoda-iskola váltás, pedagógusváltás, minden, ami a már ismertből a bizonytalan jövő felé halad. A mai világban nagyon teljesítmény-centrikusan működik minden, gyakran kerül a gyermek olyan helyzetbe, ahol megmérettetik, tudásáról számot kell adnia, amely szintén a szorongás kiváltó oka lehet. Sok esetben nem is kell, hogy negatív hatás érje a gyermeket, mert a világ általános felgyorsulása és a túl sok inger is kiváltó oka lehet a szorongásnak.

Felnőtteknél leggyakrabban a szorongás az egzisztenciális problémák, munkahelyi túlterheltség, családi konfliktusok, feldolgozatlan traumákból alakulhatnak ki. Itt is nagy szerepe van a felgyorsult, teljesítmény-centrikus túlzott világ elvárásainak.

A félelem vagy szorongás az agynak egy reakciója arra, hogy fenyegetve érzi magát, még akkor is, ha a veszélyhelyzet fennállása nem megalapozott. Néha konkrét traumatikus élményre vezethető vissza, de van, hogy egy régi elfelejtett lelki sérülés, vagy pedig a nagy terhelés, a sok elvárás az oka. Az ILF neurofeedback tréninggel a testi tünetek és az érzelmi túlreakciók mentén haladva próbáljuk az idegrendszert optimalizálni, ami magával hozza a tünetek csökkenését és az általános jó közérzetet.

ILF Neurofeedback stresszre

Stressz

  • az agy állandó túlpörgetése

  • digitális kiégés, avagy az állandó digitális ingerfüggőség

  • az elengedhetetlen pihenés, töltődés hiánya

Vannak azok a munkaterületek, beosztások, ahol nagyobb a kockázata annak, hogy agyunkat túlterheljük, túlpörgetjük. Nem hagyunk időt arra, hogy regenerálódjon idegrendszerünk. A tapasztalat és a kutatások azt mutatják, hogy nem akkor leszünk a leghatékonyabbak, ha állandóan maximumon pörgünk, hanem ha megfelelő regenerálódási, pihenési időt is adunk agyunknak. Amikor a munkahelyi megoldandó problémákat hazavisszük, egy idő után azon vesszük észre magunkat, hogy még éjszaka is, vagy az egyébként pihentető hobbink végzése közben is azon jár az agyunk. Nincs szünet, nincs kikapcsolódás, csak pörgés, túlpörgés, melynek következménye, hogy idegesek, feszültek, kiégettek leszünk, elveszítjük motivációnkat és állandó stresszben élünk.

Ugyanez a helyzet áll fenn a digitális eszközökkel kapcsolatosan, melyek túlzott használatától függőség alakulhat ki. Az idegrendszert állandóan vibráló képek, illetve folyamatos információk érik. Lassan kialakul, hogy egyre többször vágyunk rá, hogy újabb információhoz jussunk, ezzel kelünk, ezzel fekszünk, ha valamiért nem használhatjuk, feszültek, idegesek leszünk. Ha még nem értük el ezt a függő állapotot, akkor sem tudunk hatékonyan dolgozni, tevékenykedni, ha az eszközök mindig jeleznek nekünk valamit. Jön egy e-mail, új cikkek kerültek fel a világhálóra, sms-t, hívást kapunk. Mire belemerülnénk a teendőnk mélyébe, újra és újra megzavar minket valami. Agyunk reakciója ebben az esetben is az, hogy nem áll le, megpróbál megfelelni, állandóan maximumon pörög, majd egyszer csak kiég.

Az ILF neurofeedback tréninggel nem azt tanítjuk az agynak, hogy hogyan tud maximális fordulatszámon teljesíteni állandóan, hanem megtanítjuk ellazulni, pihenni is. A tréning segítségével az agy nyugodt és éber állapotba kerül, amit ha megtanul, alkalmazni tudja majd a való életben is és amikor mi pihenni szeretnénk, agyunk sem fog ellenállni és képes lesz a regenerálódásra. Ahhoz, hogy ez tartós maradjon, nem elég önmagában a tréning, hanem érdemes az életmódunkon is változtatni, mert ha nem, előbb-utóbb visszakerülünk ugyanabba a stresszes állapotba.

A sikeres és hatékony tevékenységekhez elengedhetetlen a nyugodt és éber állapot, illetve a megfelelő mennyiségű pihenés az agynak is.

ILF Neurofeedback Alvásproblémákra

Alvásproblémák

  • elalvási nehézségek

  • mélyalvás hiánya

  • fogcsikorgatás

  • félelem

  • rémálmok

Már már népbetegségnek számítanak a különféle alvásproblémák. Ha magas az arousal szintünk, tehát az agyunk állandó izgalmi állapotban van, problémánk lehet az elalvással, ha pedig túl alacsony, nehezen ébredünk és nem leszünk képesek a megfelelő aktivitásra. Amennyiben nem töltünk elegendő időt mélyalvás fázisban, alvásunk nem lesz pihentető és reggel fáradtabbak leszünk.

Különbség van a rémálom és az éjszakai terror között. Míg a rémálom nem jár cselekvéssel és amikor felébredünk emlékszünk az álmunkra, addig az éjszakai terrornál úgy tűnik mintha éberek lennénk ( pl. kiabálás, nyitott szemek ,) ébredés után mégsem emlékszünk semmire.

Fontos a megfelelő alvásritmus és az egyes alvásfázisok közötti váltás. Előfordulhat, hogy bár könnyen elalszunk, reggel mégis fáradtan ébredünk és nem vagyunk kipihentek. Az alvás és az álommunka is nagyon fontos a testünk és lelkünk kipihenésének szempontjából. A mély alvásnak a fizikai kipihentség miatt van nagy jelentősége, illetve itt indul be szervezetünk regenerálódása. Az álom pedig azért fontos, mert a nappal ért ingereket idegrendszerünk ilyenkor dolgozza fel.

ILF Neurofeedback Csúcsteljesítményre

Csúcsteljesítmény

  • felvételik, vizsgák sikeres elvégzése

  • munkahelyi elvárások maximális teljesítése

  • kiemelkedő sportteljesítmények elérése

  • a hétköznapi élet gördülékeny megvalósítása

Gyakran fordul elő, hogy sportolók, művészek, vizsgahelyzet előtt állók idegrendszere kibillen a különleges helyzettől és az illető nem tudja visszaadni azt a tudást, amit már megtanult, vagy aminek már birtokában van. Viszont ha idegrendszere nyugodt és éber (arousal szintje optimális), akkor kiemelt helyzetben is a legjobb teljesítményt tudja kihozni magából.

Az ILF neurofeedback tréning abban tud segíteni, hogy javítja a koncentrációt, felkészíti az idegrendszert arra, hogy a magas izgalmi állapotban is a legjobban tudjon teljesíteni, a megfelelő pillanatban legyen a legösszeszedettebb és legfókuszáltabb.

Élsportolóknál, csapatsportoknál már egyre elterjedtebb az idegrendszer ilyen jellegű megtámogatása, optimalizálása, hogy a sportolók minél sikeresebben tudjanak teljesíteni, minél többet tudjanak kihozni magukból.

Nem kell ahhoz kiemelt helyzetnek lenni, hogy azt érezzük, hogy nem tudunk megfelelni a hétköznapok kihívásainak. Sok esetben a megszokott „mókuskerék” is elegendő ahhoz, hogy az idegrendszer figyelmi-izgalmi állapota elcsússzon az optimális működéstől.

Az ILF neurofeedback tréning segítséget nyújt ahhoz, hogy mindenki, minden helyzetben a legjobbat tudja kihozni magából.

arak
árak
arak
elérhetőségek
idopontfoglalas
időpontfoglalás